دروازه هادریان

دروازه هادریان یا اوچ قاپیلار(به زبان ترکی) یکی از جاذبه های دیدنی در شهر زیبای  آنتالیا است. دروازه هادریان بخشی از یک دیوار قدیمی است؛ که دور شهر برای محافظت، بنا شده بود. این دروازه به نام هادریان امپراطور روم ساخته شده؛ که در سال 130 پس از میلاد از این شهر بازدید کرد. دروازه هادریان تنها بخش باقیمانده از دیوار های کشیده شده گرداگرد شهر است.

معماری دروازه هادریان

معماری-دروازه-هادریان آنتالیا

دروازه هادریان از دو نمای ستون دار تشکیل شده است. سه طاق ورودی و چهار پایه سنگی که نگهدارنده طاق ها هستند؛ و 8 ستون گرانیتی در این دروازه به چشم میخورد. ارتفاع این دروازه حدود 8 متر است. دو برج در دو طرف دروازه قرار داد؛ که برج جنوبی معروف به جولیا سانکتا، مربوط به دوران روم است؛ اما احتمالا مستقل از دروازه ساخته شده است. قسمت پایین برج شمالی مربوط به زمان بیزانس می باشد.

قسمت فوقانی در نیمه اول قرن سیزدهم میلادی در زمان سلطان علاالدین سلجوقی کی قباد اول بازسازی شد؛ و حاوی کتیبه ای به خط عربی است. به نظر می رسد این دروازه زیباترین دروازه پامفیلیا است. قسمت فوقانی دارای سه روزنه به شکل یک گنبد است. و به جز ستونها تمام بنا از سنگ مرمر سفید ساخته شده است. سه راه عبور با نقش برجسته های گل و گل رز تزئین شده؛ که تزئینات بسیار چشمگیر است. گردشگران علاقه مند به دیدن از آثار باستانی، هر ساله با خرید بلیط هواپیما آنتالیا به این شهر سفر می کنند.

درباره دروازه هادریان

درباره-دروازه-هادریان آنتالیا

دروازه اصلی دو طبقه بود؛ و اگر چه از داستان اصلی اطلاعات کمی در دست است. اما اعتقاد بر این است؛ که در آن تندیس های امپراطور و خانواده وی نگهدای می شده است. یک ستون در بالای دروازه به ارتفاع 28 متر به هر دو طرف امتداد دارد. این شامل حاشیه های تزیین شده با نقوش گل و  ستون های قرنتی تزئین شده با سر شیر است.

در گذشته دیوارهای شهر از بیرون دروازه را محصور می کرد؛ و سالها از آن استفاده نمیشد. این نکته ممکن است؛ دلیل آسیب ندیدن دروازه باشد. و فقط هنگامیکه دیوارها در دهه 1950 خراب شد؛ این دروازه در سال 1959 بازسازی و سنگفرش شد. تا مسیر اصلی پیاده روی دوران رومی را که از طریق کف پوش در هنگام قدم زدن در طاق اصلی دیده می شود؛ نشان دهد. بازدیدکنندگان از دروازه می توانند به پایین نگاه کرده و شیارهای بسیار عمیقی را مشاهده کنند.

هنگامیکه دروازه کشف و ترمیم شد؛ دوازده نامه برنز در پایین دروازه پیدا شد. این نامه ها بخشی از کتیبه بزرگداشت هادریان بود. از سال 2017، نامه ها بین موزه ها و مجموعه های خصوصی مختلف در سراسر جهان تقسیم شده است. نه نامه در وین، دو نامه در برلین و برخی نامه ها در انگلیس، در موزه بریتانیا در لندن و موزه اشمولین در آکسفورد وجود دارد.

افسانه ها در مورد دروازه هادریان

افسانه-ها-در-مورد-دروازه-هادریان آنتالیا

طبق افسانه های محلی گفته می شود؛ سلطان بلقیس یا همان ملکه سبا از زیر آن دروازه ها عبور کرده و در کاخ آسپندوس به ملاقات حضرت سلیمان رفته؛ و زمانی را با وی سپری کرده است. با این حال، اگر ملکه چنین کرده است؛ او از دروازه قبلی هادریان عبور کرده؛ زیرا او و حضرت سلیمان تقریبا هزار سال قبل از هادریان زندگی می کردند. شما نیز اگر قصد بازدید از این بنا بی نظیر را دارید؛ به راحتی و از طریق سایتهای آنلاین فروش بلیط هواپیما نسبت به خرید بلیط هواپیما ارزان آنتالیا در این مسیر اقدام نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *