عمارت و باغ اکبریه

عمارت-و-باغ-اکبریه بیرجند

عمارت و باغ اکبریه یکی از مکانهای گردشگری بیرجند است؛ که متعلق به دوره قاجار می باشد. این باغ در انتهای خیابان معلم، فلکه مادر واقع شده است. باغ اکبریه به عنوان میراث جهانی یونسکو در سی و پنجمین اجلاس یونسکو در سال 2011 به همراه هشت باغ دیگر در ایران با عنوان باغ ایرانی ثبت شد.

درباره باغ اکبریه

درباره-باغ-اکبریه بیرجند

باغ اکبریه در اوایل دوره قاجار در چند مرحله ساخته شده است. این مجموعه شامل چند عمارت است؛ که قدیمی ترین آن عمارت “حشمت الملک” در دو طبقه در انتهای شرقی باغ می باشد؛ که توسط شوکت الملک ساخته شد. طبقه همکف که دارای دو راهرو نسبتا طولانی است؛ که باعث پیوند سه بخش اصلی مجموعه: باغ اصلی، باغ جنوبی و اصطبل است.

ساختمان مرکزی دارای دکوراسیون و محوطه سازی عالی با عملکردی از مراسم و پذیرایی از مهمانان است. وجود درختان کاج بلند در دو طرف باغ و همچنین خیابانهای منتهی به عمارت، بر زیبایی و طراوت باغ و نمای آن افزوده است.

باغ جنوبی از باغ شمالی کوچکتر است. این باغ با فضاهایی مانند فضای خدماتی، عمارت مرکزی و دیوار غربی اصطبل احاطه شده است. یکی از عناصر مهم استخر نسبتا بزرگ وسط باغ با طراحی مربع شکل که بخش زیادی از باغ را اشغال کرده است. درختان این باغ شامل کاج، انار و توت است. این باغ در دامنه های شیب دار طراحی شده و از خطوط مستقیم در طراحی باغ استفاده شده است. همچنین عمارت در بلندترین قسمت باغ به گونه ای ساخته شده است که ارتباط تنگاتنگی با طبیعت دارد. و بین عمارت و باغ فاصله ای وجود ندارد. این خصوصیات باغ اکبریه باعث شده تا نامزد مناسبی برای ثبت در میراث جهانی یونسکو باشد.

معماری باغ اکبریه

معماری-باغ-اکبریه بیرجند

معماری باغ اکبریه یک معماری ایرانی است؛ که از سبک روسی الهام گرفته شده است. این نوع معماری ترکیبی از معماری اسلامی با معماری مدرن می باشد. عمارت در باغ شامل یک سالن، گنبد کلاه فرنگی، تزئینات مقرنس کاری به شکل  کندو عسل و تزئینات رسمی است؛ که صرفا برای نمایندگان سیاسی داخلی و خارجی استفاده می شد. گردشگران و مسافران فراوانی هر ساله با خرید بلیط پرواز بیرجند به این شهر تاریخی سفر کرده و از جاذبه های آن دیدن می کنند.

قسمت های مختلف باغ اکبریه

قسمت-های-مختلف-باغ-اکبریه بیرجند

بخشی از عمارت که در اوایل دوره قاجار ساخته شد؛ اکنون یک کتابخانه است. بخش مرکزی این عمارت اکنون یک موزه باستان شناسی و مردم شناسی است. بخشی که در دوره پهلوی ساخته شده دارای کاربردهای اداری است؛ و سرانجام یک چایخانه هم وجود دارد. همچنین در موزه حیات وحش این مجموعه، می توانید برخی از نادرترین گونه پرنده خراسان جنوبی را ببینید.

موقعیت مکانی باغ اکبریه

موقعیت-مکانی-باغ-اکبریه بیرجند

این باغ در خیابان معلم _ فلکه مادر و در بافت تقریبا قدیمی که در گذشته روستای اکبریه بود؛ واقع شده است. با گسترش شهر بیرجند اکنون این باغ داخل شهر قرار گرفته است. از دیگر جاذبه های این شهر باغ رحیم آباد، ارگ کلاه فرنگی و قلعه پایین شهر را می توان نام برد.

رستوران های نزدیک باغ اکبریه

رستوران-های-نزدیک-باغ-اکبریه بیرجند

پس از بازدید از این عمارت و باغ زیبا برای صرف یک وعده غذای خوشمزه می توانید به رستوران سنتی شمس العماره، رستوران سروناز، رستوران پدیده ، پیتزا ایتالیایی پای، ویل برگر و فست فود گراناز بروید.

هتل های نزدیک باغ اکبریه

هتل-های-نزدیک-باغ-اکبریه بیرجند

برای اقامت در این شهر زیبا می توانید به هتل بزرگ کوهستان، هتل جهانگردی، هتل سپهر و اقامتگاه بوم گردی زاغ بور بروید. با ورود به سایتهای هر یک از این هتل ها اقامت خود را قبل از شروع مسافرت قطعی کنید. همچنین اگر قصد سفر با هواپیما را دارید؛ با ورود به سایت آنی تیکت 24 نسبت به رزرو بلیط هواپیما تهران به بیرجند و برای برگشت بلیط هواپیما بیرجند به تهران خود اقدام نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *