آتشکده

آشنایی با آتشکده های همدان

آنشکده ها به محلی از نیایشگاه های زرتشتیان گفته می شود که در آن مراسم و نیایش های دینی اشان صورت می گیرد. با توجه به اینکه قبل از حمله ی اعراب به ایران دین رسمی ایرانیان زرتشت بوده است؛ دارای آتشکده های زیادی است که همدان نیز از این امر مستثنی نبوده است. در ادامه با آتشکده های این شهر بیشتر آشنا خواهیم شد. می توانید پس از خرید بلیط هواپیما همدان از این آتشکده ها دیدن کنید.

آتشکده بهرام

آشنایی با آتشکده بهرام

این آتشکده واقع در دامنه ی کوه الوند می باشد. آتشکده بهرام گور یا مطبخ خسرو پرویز بر فراز اولین قله ها بعد از سنگ نبشته های گنجنامه در اواسط تاریک دره به چشم می خورد. این بنا که امروز ویرانه ای از آن بیشتر باقی نمانده است، طبق اظهارات نصرت الله مشکوتی مربوط به زمان خسرو پرویز پادشاه ساسانی می باشد. می توانید پس از خرید بلیط هواپیما تهران به همدان پس از بازدید از مجموعه گنجنامه از این آتشکده ی قدیمی نیز دیدن کنید.

آتشکده قره تپه

آشنایی با آتشکده قره تپه

این آتشکده در فاصله ی 3 کیلومتری جنوب فامنین در قره تپه واقع شده است. فره تپه دارای قدمتی بسیار زیاد، پیش تاریخ است و یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های بشر محسوب می شود. آتشکده قره تپه مربوط به دوران ساسانیان می باشد. این آتشکده بسیار وسیع، بزرگ و در سه طبفه است. هر طبقه این آتشکده به محل عبادت گروهی از اهالی دوران ساسانیان اختصاص داشته است. این آتشکده در سال 1382 هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آتشکده پیر همدان

آشنایی با آتشکده پیر همدان

آتشکده پیر همدان با قدمتی حدود 7 قرن در قسمت شمال شرقی شهر آب بر و درون باغات زیبایی قرار دارد. این بنا که از زلزله ویرانگر طارم و منجیل در سال 1369 در امان مانده است، هم اکنون در اثر بی توجهی میراث فرهنگی در حال نابودی است. این آتشکده از پی دارای 6 متر ارتفاع می باشد که در اثر انباشته شدن خاک در اطراف بنا حدود 4 متر دیده می شود. این آتشکده که نقشه ای به شکل هشت ضلعی دارد، دارای 4 درب می باشد که درب اصلی آن در قسمت جنوب غربی آن قرار دارد.

عمده مصالح به کار رفته در ساخت این بنا سنگ و گچ و خشت و آهک می باشد. داخل بنا نیز با گچبری هایی با طرح های اسلیمی و گل تزئین شده است. متاسفانه بیشتر این تزئینات در اثر نفوذ آب باران از بین رفته است. به گفته ی محلی ها این بنا دارای دو طبقه بوده است که طبقه ی دیگر آن در زیر واقع شده است، که حاوی کتابخانه ای با کتب تاریخی می باشد.

آتشکده گره چغا

آشنایی با آتشکده گره چغا

این آتشکده در روستای گره چغا، شهرستان نهاوند واقع شده است. این آتشکده مربوط به دوره ی اشکانیان – ساسانیان می باشد. آتشکده گره چغا در سال 1383 هجری شمسی فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آتشکده نوشیجان

آشنایی با آتشکده نوشیجان

آتشکده نوشیجان در فاصله ی 60 کیلومتری جنوب همدان، و در 15 کیلومتری شمال غرب ملایر، بر فرار تپه ای 37 متری قرار گرفته است. این آتشکده در طی کاوش های باستان شناسی که در این تپه ی باستانی در سال 1346 صورت گرفت، آشکار شد. این آتشکده عنوان قدیمی ترین نیایشگاه خشتی در ایران را به خود اختصاص داده است که مربوط به دوران ماد ها می باشد. در این تپه باستان شناسان 3 طبقه متعلق به دوران مادها، هخامنشیان و ساسانیان را شناسایی کرده اند. این آتشکده از نخستین معماری ایرانی در فلات ایران است و دارای ارزش تاریخی زیادی می باشد. قبل از برگشت و رزرو بلیط هواپیما همدان به تهران از این آتشکده که دارای ارزش تاریخی زیادی می باشد، نیز دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *