Warning: filemtime(): stat failed for /home/anitic/domains/aniticket24.ir/public_html/wp-content/plugins/citynet/public/css/panel-style.css in /home/anitic/domains/aniticket24.ir/public_html/wp-content/plugins/citynet/citynet.php on line 1738
باغ فین ✔️ گردشگری در ایران ✔️ آنی تیکت 24

باغ فین

باغ فین یکی از پربازدیدترین مکان های گردشگری کاشان و جزو میراث جهانی یونسکو می باشد. این باغ که به عنوان یک مکان تفریحی در تمام طول سال برای شاه عباس طراحی شده بود؛ هنوز هم دارای فضایی کاملا جذاب و دیدنی برای بازدید کنندگان بشمار می آید.

تاریخچه باغ فین

تاریخچه-باغ-فین کاشان

نشانه ای مبنی بر جابجایی این باغ از جایی به جای دیگر وجود دارد. اما هیچ مدرک مستندی برای آن نیست. شکل فعلی این باغ در زمان حکومت شاه عباس اول در اواخر قرن شانزدهم طراحی شده است. ساخت بنا در سال 1590 به پایان رسید. این امر باعث شد تا باغ فین به قدیمی ترین باغ باستانی ایران تبدیل شود.

طی سالهای بعد، این باغ توسعه یافت و دوباره ساخته شد. به ویژه فتحعلی شاه قاجار این باغ را در سالهای اولیه قرن نوزدهم به طور چشمگیری گسترش داد؛ پس از آن این باغ به دلیل سهل انگاری تا سال 1314 شمسی تا زمانیکه که به عنوان دارایی ملی ایران قرار گرفت؛ تا حدی تخریب شد. باغ فین در سال 1391 شمسی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

در قرن نوزدهم امیر کبیر، صدر اعظم و یکی از برجسته ترین اصلاح طلبان تاریخ ایران به باغ فین تبعید شد. در تاریخ بیست دی 1320 وی به دستور ناصرالدین شاه در حمام فین کاشان کشته شد. اکنون این مکان نیز بسیار مورد بازدید گردشگران علاقه مند به تاریخ ایران است.

داخل باغ فین

داخل-باغ-فین کاشان

باغ فین با مساحت 23000 متر مربع، با چهار برج و دیوارهای مدور احاطه شده است. این یک باغ سنتی ایرانی است. چیدمان این نوع باغ ها به زمان کوروش باز میگردد. یکی از برجسته ترین ویژگی های آنها یک اصل چهار باغ است. این باغ توسط آبراهها به چهار قسمت تقسیم شده است. که این چهار راه نمایانگر هماهنگی چهار عنصر زرتشتیان آسمان، زمین، آب و گیاهان هستند.

باغ فین با چشمه ای که در دامنه کوه کنار باغ به نام کوه سلیمانیه است؛ تامین می شود. فشار آب برای ایجاد چشمه ها، استخرها و کانال های باغ کافی است؛ تا بدون پمپ مکانیکی آب را منتقل کند. جریان آب و فضای سبز ترکیبی جذاب به وجود آورده که ایرانیان باغ فین را باغ بهشت هم می نامند. درختان نارنج، درختان میوه، بوته های گل یاس آرامشی وصف ناپذیر برای بازدیدکنندگان به ارمغان می آورد.

معماری باغ فین

معماری-باغ-فین کاشان

بناهای متنوعی در دوره های مختلف تاریخی توسط حاکمان در این باغ بنا شده است. این باغ معماری دوره های صفویه، زندیه و قاجاریه را در خود جای داده است. باغ فین دارای دو حمام است؛ حمام بزرگتر متعلق به دوره قاجار، و حمام کوچکتر متعلق به دوره صفوی است؛ و همین حمام محل قتل امیر کبیر بوده است. همچنین دو بنای به یادماندنی از باغ خانه نزدیک استخر در دو طبقه، و یک غرفه تفریحی که در اواخر دوره قاجار ساخته شده و دارای سقف گنبدی با شکوهی است؛ که با نقاشی تزئین شده است.

موقعیت مکانی باغ فین

موقعیت-مکانی-باغ-فین کاشان

باغ فین در جنوب غربی کاشان در ابتدا روستا فین، و در انتهای خیابان امیرکبیر فعلی واقع شده است؛ که از مرکز شهر می گذرد. در راه رسیدن به باغ فین می توانید از تپه سیلک که 4 کیلومتر با باغ فاصله دارد نیز دیدن نمائید. مسافران فراوانی هرساله با خرید بلیط پرواز کاشان به این شهر زیبا و تاریخی سفر می کنند؛ و به بازدید از آثار و جاذبه های آن می پردازند.

هتل های نزدیک باغ فین

هتل-های-نزدیک-باغ-فین کاشان

در این شهر گزینه های مختلفی برای اقامت پیش روی شماست؛ اگر به دنبال مکانی مقرون به صرفه هستید؛ اقامتگاه سنتی ثنا، یا اقامتگاه بوم گردی خانه صفا و همچنین برای اقامتی راحت تر هتل 3 ستاره سروا و هتل 4 ستاره مهینستان راهب و هتل سنتی منوچهری را پیشنهاد می کنیم. برای اقامت در هتل مجلل نیز می توانید به هتل 5 ستاره سرای عامری ها نزدیک به خانه تاریخی عامری بروید. با ورود به سایتهای معتبر رزرو هتل اقامتتان را قطعی کنید؛ همچنین به سایتهای فروش بلیط پرواز رفته و برای گرفتن بلیط هواپیما تهران به کاشان و برای برگشت بلیط هواپیما کاشان به تهران خود اقدام نمایید.

رستوران های نزدیک باغ فین

رستوران-های-نزدیک-باغ-فین کاشان

درست بعد از گشت و گذار در باغ فین می توانید خود را به یک میان وعده در چایخانه باغ دعوت کنید؛ همچنین می توانید به برخی از کافه ها واقع در امتداد خیابان امیرکبیر بروید. محبوب ترین رستوران ها در خانه های تاریخی قرار دارند؛ برای مثال رستوران تالار آیینه در نزدیکی خانه تاریخی عامری، با سقفهای تزئین شده با آیینه و یا کافی شاپ و رستوران عباسی در  نزدیکی خانه تاریخی عباسی قرار دارند؛ و به صرف یک وعده غذای خوشمزه شما را دعوت می کنند. برای بازدید از نمای بام کاشان هم به به فضای باز کافه بام بروید. اگر عاشق قهوه هستید حتما به کافه شازده سری بزنید.

زمان بازدید از باغ فین

زمان-بازدید-از-باغ-فین کاشان

باغ فین از ساعت 8:30 تا 16:30 برای بازدیدکنندگان باز است. به غیر از بازدید از خود باغ، موزه ملی در ضلع غربی باغ قرار دارد؛ که مردم می توانند برخی از سرامیک ها، کارهای خوشنویسی و دیگر آثار هنری را تماشا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *