حمام وکیل

حمام وکیل یکی از بی عیب و نقص ترین معماری دوره زندیه بشمار می رود. این حمام در مرکز شهر شیراز و با فرمان مستقیم کریم خان زند ساخته شد. این بنا به دلیل سقف زیبایی که دارد تمامی بازدید کنندگان را وادار می کند تا با سرهای رو به بالا درون حمام راه بروند ؛ همچنین در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

موقعیت مکانی حمام وکیل

موقعیت-مکانی-حمام-وکیل شیراز

 حمام وکیل به عنوان مشهورترین حمام در شیراز در قلب این شهر و در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد. در قسمت غربی مسجد وکیل  و در کنار بازار وکیل واقع شده است. و به راحتی می توانید از آنجا بازدید به عمل آورید.

تاریخچه حمام وکیل

حمام-وکیل شیراز

شیراز در زمان سلطنت کریم خان به عنوان پایتخت ایران شناخته شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت؛ و بناهایی در این شهر ساخته شد که به عنوان مجموعه وکیل شناخته می شود از جمله حمام  ، مسجد  ، بازار و … که همگی در منطقه درب شهزاده واقع شده است. گفته می شود کریم خان این حمام را برای احیای تاریخ باستانی ایران زمین ساخته است. عزت و بزرگی که در این حمام یافت می شود در کمتر حمامی یافت می شود.

سازمان میراث فرهنگی نیز برای حفظ فرهنگ و هویت ایرانی تلاش های بسیاری در جهت بازسازی این بنا انجام داده است. طی بررسی دقیق معماران و باستان شناسان به این نتیجه رسیده اند که معماری آن برگرفته از معماری صفوی می باشد. یک خصوصیت مهم این حمام این است که فقط برای شست و شوی بدن مورد  استفاده قرار نمیگرفته است و استفاده های دیگری همچون حمام مخصوص کودک و برگزاری بعضی از مراسم سنتی  ازدواج در آن صورت می گرفته است.

معماری حمام وکیل

معماری-حمام-وکیل شیراز

مانند سایر حمام های ایران این حمام هم با معماری  استاندارد و بسیار پیشرفته ساخته شده است. نکته جالب توجه در مورد این بنا این است که نور آن توسط حفره هایی که در سقف تعبیه شده تامین می شود. نقاشی های تحسین برانگیز بر روی دیواره های این مجموعه دارای مضامین جالبی از اساطیر ، حماسه ها و روایات فارسی است که ریشه محکمی در اعتقادات مردم دارد.

ساعات بازدید از حمام وکیل

ساعات-بازدید-حمام-وکیل شیراز

اگر حمام وکیل را به لیست جاذبه های مورد نظر خود برای دیدار اضافه نموده اید می توانید بعد از خرید بلیط لحظه آخری شیراز خود ، از ساعت 7:00 صبح تا 20:00 در بهار و تابستان و 8:00 تا 19:00 در پاییز و زمستان از این مجموعه دیدن نمایید.

رستورانهای نزدیک حمام وکیل

رستوزانهای نزدیک حمام وکیل شیراز

از جمله پیشنهادات خوب برای تهیه غذا می توان رستوران سنتی وکیل ، رستوران سرای مهر و رستوران شرزه را  نام برد. کافه های بسیار خوبی هم مانند کافه حافظ و کافه رویال در نزدیکی این حمام  با نوشیدنی های منحصر به فرد خود نیز پذیرای شما هستند.

هتل های نزدیک حمام وکیل

هتل-های-نزدیک-حمام-وکیل شیراز

مسافران و گردشگران داخلی و خارجی پس از تهیه بلیط هواپیما تبریز به شیراز و بلیط هواپیما شیراز به تبریز خود چه به صورت آنلاین و چه از طریق آژانس های مسافرتی ، میتوانند برای اقامتشان نیز هتل های گلشن ، هتل ارگ را انتخاب نمایند همچنین اقامتگاههای سنتی پرهامی و راز نیز پذیرای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *