خانه تیزنو

دزفول از جمله شهرهایی است؛ که بافت اصلی خود را حفظ کرده است. به همین دلیل به شهر آجر نیز معروف است. اگر به مناطق قدیمی شهر بروید؛ با دیدن حمام ها، مساجد، خیابان ها و خانه های قدیمی به راحتی می توانید به گذشته سفر کنید. یکی از آثار تاریخی و بی نظیر این شهر خانه تاریخی تیزنو می باشد؛ با ما همراه شوید تا به معرفی بیشتر این خانه بپردازیم.

درباره خانه تیزنو

درباره-خانه-تیزنو دزفول

اگر به بافت قدیمی شهر بروید؛ در چند قدمی پل جدید، یک خانه بزرگ و با شکوه پیدا خواهید کرد. خانه تیزنو که مشهورترین خانه تاریخی این شهر است؛ متعلق به تاجری به نام تیزنو بیگ و ساخته دوره صفوی می باشد. این بنا در دوره قاجار مورد بازسازی قرار گرفته است.

ساختار خانه تیزنو

ساختار-خانه-تیزنو دزفول

ورودی بزرگ خانه با دو خواجه نشین در دو طرف کامل شده است. خواجه نشین، دو پایه سنگی که در دو طرف درب ورودی ساخته شده؛ و در گذشته برای نشستن و برقراری ارتباط با همسایگان و یا برای استراحت مسافران مورد استفاده قرار می گرفت. با عبور از ورودی بزرگ وارد هشتی( ورودی ) می شوید. این فضا برای پوشش قسمتهای داخلی خانه طراحی شده بود.

معماری خانه تیزنو

معماری-خانه-تیزنو دزفول

با پایین رفتن از پله ها، دو زیر زمین خانه ظاهر می شوند؛ اولین مورد شبستان است که یک و نیم متر پایین تر از حیاط ساخته شده است. و مورد دوم شوادان است؛ که نماد معماری دزفول می باشد. شوادان ها با ابزار دستی حفر شده و از آنجا که کمی عمیق هستند؛ ساکنان را از گرمای تابستان نجات می دهند.

شوادان در خانه تیزنو 25 پله پایین تر از حیاط ساخته شده است. همچنین چندین اتاق با پنجره های توری یا مشبک در این بنا وجود دارد. شما می توانید در بالای بام باستید و چشم انداز رودخانه دز و پل روی آن را تماشا کنید. این خانه کتیبه ملی است؛ و در برخی ایام نوروز برای بازدید عموم آزاد است.

جاذبه های نزدیک خانه تیزنو

جاذبه-های-نزدیک-خانه-تیزنو دزفول

یکی دیگر از جاذبه های این شهر خانه سوزنگر است؛ که تنها پنج دقیقه تا خانه تاریخی تیزنو فاصله دارد؛ همچنین شما می توانید به راحتی به بازدید از پل ساسانی نیز بپردازید. یکی از راههای آسان برای رسیدن به این شهر سفر هوایی می باشد. مسافران و گردشگران فراوانی هر ساله با خرید بلیط هواپیما دزفول به این شهر تاریخی کشورمان سفر کرده تا از آثار تاریخی و طبیعی آن دیدن کنند.

هتل های نزدیک خانه تیزنو

هتل-های-نزدیک-خانه-تیزنو دزفول

اگر قصد اقامت در نزدیکی خانه تیزنو را دارید؛ هتل جهانگردی، هتل آوان و هتل دز از جمله انتخاب های شما می باشند. شما می توانید به راحتی و به صورت آنلاین از طریق گوشی همراهتان، هم برای اقامت و هم برای تهیه بلیط هواپیما اصفهان به دزفول و برای برگشت بلیط هواپیما دزفول به اصفهان خود اقدام نمائید.

رستوران های نزدیک خانه تیزنو

رستوران-های-نزدیک-خانه-تیزنو دزفول

اگر پس از بازدید از خانه تیزنو احساس گرسنگی کردید؛ به رستوران های درجه یک اطراف آن مراجعه کنید. از جمله رستوران های خوب در نزدیکی خانه تیزنو می توان به بره کبابی دزناب و کافه رستوران ملل اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *