خلیج گواتر

در چابهار هر جاذبه طبیعی شگفت انگیز تر از دیگری است که میتوان با خرید بلیط هواپیما به این منطقه دیدنی پا گذاشت و سفری متفاوت و بی تکرار رقم زد.

خلیج گواتر یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی چابهار است که برای دیدن این خلیج باید حدود ۱۵۰کیلومتر به سمت شرق چابهار بروید.بندر گواتر چابهار معروف به خلیج گواتر ،بندری قدیمی و کوچک است که در آخرین نقطه مرزی جنوب شرقی شهرستان چابهار واقع شده و هم مرز با پاکستان است.امروزه وجود جنگل های حرا همچنین دلفین ها ،انواع ماهی ها و خرچنگ ها توانسته زیبایی این خلیج را دوچندان کند،گرچه که زیبایی خلیج گواتر به جنگل های حرا و پرندگان مهاجر آن محدود نمیشود و اگر خون گرمی مردمان روستای گواتر نبود شاید زیبایی های این خلیج کامل نمیشد.

از جمله شگفتی های این خلیج این است که اگر از این منطقه به سمت قطب جنوب حرکت کنید تا قطب جنوب هیچ خشکی دیگری را مشاهده نخواهید کرد و اینچنین بدون واسطه می توان به قطب جنوب وصل شد.

واژه گواتر یک واژه بلوچی است که از ترکیب گوا به معنای باد و تر به معنای چرخیدن ساخته شده است.

این خلیج جزو منطقه حفاظت شده گاندو است و همراه باهو یکی از بزرگترین تالاب های ایران محسوب شده که وسعتی ۱۷۵هزار هکتاری  دارد و در فهرست تالاب های بین المللی نیز ثبت گردیده است و منطقه ای است که در آن آب شور و شیرین باهم تلاقی پیدا می کنند.

جاذبه های دیدنی خلیج گواتر

بیشتر جاذبه های طبیعی چابهار ساختار شکن است ،جنگل حرا نیز از این قاعده مستثنی نیست چرا که ما در خشکی به دنبال جنگل می گردیم اما برای دیدن جنگل های حرا باید به کنار آب رفت.جنگل های حرا از جمله جاذبه های گردشگری خلیج گواتر محسوب می شود .حرا درختانی مقاوم به نمک هستند که سیستم ریشه ای پیچیده ای برای مقابله با غوطه وری در آب شور و در اثر امواج دارند.این درختان که یکی از جالب ترین جاذبه های دیدنی چابهار به شمار می آیدمیتوانند 3تا 8متر رشد کنند و ریشه خارجی داشته باشند.این درختان کارخانه تبدیل آب شور به شیرین هستند که توسط فیلتر هایی که در ساقه درخت است آب شور به شیرین تبدیل شده و جهت مصرف درخت  در اختیار این درختان قرار می گیرد.

جنگل های حرا در فاصله 100 کیلومتری از بندر چابهار و بعد از بندر بریس واقع شده که قایق سواری و بازدید از این جنگل های زیباباعث ترغیب گردشگران زیادی برای خرید بلیط هواپیما چابهار می شود .همچنین این جنگل ها محل سکونت گونه های ارزشمند پرندگان دریایی مانند:پلیکان و فلامینگو است

دیدن کردن از شنای دلفین ها از دیگر جاذبه های این خلیج بوده که می توانید سوار بر قایق شوید و به به نزدیکی دلفین ها رفته و از تماشای این آبزیان زیبا نهایت لذت را ببرید.

از دیگر جاذبه های این مکان می توان به دیدن مراحل پخت نان محلی آن منطقه یعنی دوپطی یا همان شیر چای اشاره کرد و با چشیدن طعم بی نظیر آن کنار سواحل گواتر طعمی متفاوت را تجربه کرد و همچنین اشتراکات فرهنگی و غذایی این مردام با مردمان پاکستان را به وضوح دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *