Warning: filemtime(): stat failed for /home/anitic/domains/aniticket24.ir/public_html/wp-content/plugins/citynet/public/css/panel-style.css in /home/anitic/domains/aniticket24.ir/public_html/wp-content/plugins/citynet/citynet.php on line 1740
عمارت شهرداری ✔️ گردشگری در ایران ✔️ آنی تیکت 24

عمارت شهرداری

آشنایی با عمارت شهرداری

ساختمان شهرداری ارومیه عمارتی با قدمتی بیش از 90 سال یکی از جاذبه های گردشگری این شهر می باشد. این عمارت در سال 1379 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در سال 1392 نیز میراث فرهنگی و گردشگری این عمارت را به موزه تبدیل کرد؛ و با نام موزه بزرگ مردم شناسی گشایش یافت. کمتر کسی است که پس از خرید بلیط هواپیما ارومیه به این عمارت زیبا و تاریخی سر نزند.

تاریخچه عمارت شهرداری

آشنایی با تاریخچه عمارت شهرداری

این بنا همراه با دو بنای دیگر به نام بنای شهربانی و ستاد لشگر در سال 1307 به دستور رضا شاه در مرکز شهر ساخته شد. معمار به نام و مشهور ارومیه به نام مشهدی محمد حسین ساخت این بنا را آغاز می کند. این ساختمان اولین شهرداری یا بلدیه ی شهر می باشد. پس از اتمام ساخت آن حسین خان جهانگیری مشهور به بیگلربیگی به عنوان اولین شهردار کار خود را در این عمارت شروع می کند. این شخص خدمات ارزنده ای را در زیبا سازی شهر از خود به یادگار گذاشت. در سال 1320 پادگان توسط ارتش روسیه بمباران شد؛ که قسمتی از نمای جنوبی بنا صدمه دید. اوستا مهبور و یک استاد کار ارمنی در بازسازی این بنا نقش به سزایی داشتند.

معماری عمارت شهرداری

آشنایی با معماری عمارت شهرداری

طراحی و معماری این بنا توسط آلمانی ها صورت گرفته است. اگر از بالا به این ساختمان نگاه کنید آن را به صورت عقابی که بالهایش را از هم گشوده است خواهید دید. که از این حیث بسیار شبیه به ساختمان شهرداری تبریز می باشد. آلمانی ها این طرح را از نماد آلمان که قبلا عقاب بوده است الهام گرفته بودند. ایده ی دیگری که باعث زیبایی بیشتر این عمارت شده است، استفاده از برجستگی های عمودی و اریب در طرفین ورودی است که ابهت خاصی به آن بخشیده است. مصالح مورد استفاده در ساخت این بنا سنگ، آجر، خشت، چوب و فلز می باشد.

این بنا دارای دو ورودی اصلی، در سمت شرقی و غربی بنا می باشد. ورودی اصلی آن رو به سمت میدان انقلاب می باشد. این شامل طبقات زیرزمین، همکف و اول می باشد. طبقه همکف شامل سرسرا و فضاهای اداری، طبقه اول شامل سالن اجتماعات و فضاهای اداری و زیرزمین شامل موتورخانه است.

موقعیت مکانی عمارت شهرداری

آشنایی با موقعیت مکانی عمارت شهرداری

این عمارت در در خیابان امام و ضلع شرقی میدان انقلاب یا همان میدان ایالتی سابق واقع شده است. می توانید در کنار بازدید از این عمارت زیبا از موزه تاریخی، کلیسای ننه مریم، بازار تاریخی و دریاچه ارومیه نیز دید کنید.

رستوران های نزدیک به عمارت شهرداری

آشنایی با رستوران های نزدیک به عمارت شهرداری

در این میدان و نزدیکی این عمارت رستوران های زیادی وجود دارند که می توانید برای رفع خستگی و صرف نهار به آن مراجعه فرمایید. رستوران عباس کباب چی، رستوران غزل، رستوران مولوی، رستوران سنتی کشکول، رستوران عسل و رستوران تک ستاره از جمله رستوران هایی هستند که می توانید پس از خرید بلیط هواپیما ارومیه به شیراز،برای صرف غذا به آنها مراجعه کنید.

هتل های نزدیک به عمارت شهرداری

آشنایی با هتل های نزدیک به عمارت شهرداری

اگر پس از خرید بلیط هواپیما شیراز به ارومیه قصد اقامت در این شهر را دارید، می توانید هتل بین المللی پارک را در نزدیک این میدان رزرو کنید. این هتل دارنده اولین نشان برتر کیفیت خدمات گردشگری در استان را دارد. هتل آنا، هتل خرم، هتل دریا، هتل جهانگردی و هتل آپارتمان بهار نیز می توانید رزرو کنید.

1 دیدگاه برای ”عمارت شهرداری

  1. رستوران فلامینگو رو فراموش کردید که قدیمی ترین،نوستالژیکترین و بهترین رستوران شهره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *