موزه ها

موزه های رشت

رشت مرکز استان گیلان در شمال ایران و یکی از پر جمعیت ترین شهر های ایرن است. از این شهر به عنوان شهر همیشه بیدار نام می برند. رشت سومین شهر ایران که پذیرای حجم بالایی از گردشگران است، می باشد. این شهر دارای جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی بی نظیری است. در ادامه موزه های این شهرمعرفی شده اند.

موزه ی رشت

آشنایی با موزه ی رشت

موزه ی رشت در خیابان طالقانی و روبه روی زایشگاه دکتر فامیلی واقع شده است. ساختمان این موزه با قدمتی حدود 70 سال، در اصل متعلق به میرزا حسن خان کسمایی آزادیخواه، شاعر و روزنامه نگار معروف و از مردان تاثیر گذار دوره مشروطیت و نهضت جنگل بوده است. این خانه در سال 1349 توسط وزارت فرهنگ و هنر به منظور تبدیل به موزه خریداری شد. این موزه دارای دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی می باشد. در بخش مردم شناسی صحنه هایی از زندگی مردم بومی گیلان به تصویر کشیده شده است. بخش باستان شناسی به آثار باستان‌شناسی کشف شده در نقاط مختلف گیلان به ویژه تپه‌های مارلیک رودبار، تالش، دیلمان و … اختصاص داده شده است. همچنین یک گورستان باستانی و مجموعه سنگ قبرها نیز در این بخش قرار دارد. حتما پس از خرید بلیط هواپیما رشت از این موزه دیدن کنید.

موزه ی پست

موزه ی پست در رشت

یکی دیگر از موزه های جالب این شهر موزه ی پست می باشد، این موزه در ضلع شمالی میدان شهرداری در بخش مرکزی شهر قرار گرفته است. این عمارت قدیمی L  شکل مربوط به دوره پهلوی اول است. پس از بازدید از میدان زیبای شهرداری به این موزه نیز سر بزنید.

خانه و موزه میرزا کوچک خان جنگلی

خانه و موزه میرزا کوچک خان جنگلی در رشت

پس از عبور از ساختمان بلند امروزی در رشت، و رسیدن به خیابان سهیل دبیری، به خانه مردی می رسید که نماد مبارزه علیه بیداد و ستم در ایران می باشد و نامش در دل ایرانیان جاودانه شده است. در بدو ورود جمله ای توجهتان را جلب خواهد کرد: ” من استقلال ایران را خواهانم و بقای اعتبارات کشور را طالبم ” .  این خانه ی دو طبقه، در طبقه ی اولش نمایشگاه دائمی کتاب درمورد نهضت جنگل برپا شده است و در طبقه ی دوم هم به سبک خانه های قدیمی گیلانی و درست به همان شکلی که در زمان حیات میرزا بوده است، بازسازی شده است. دیدن این خانه پس از خرید بلیط هواپیما تهران رشت همه روزه از ساعت 8الی۱۳ و جمعه ها از ساعت ۱۰ الی ۱۷ امکان پذیر است.

موزه ی میراث روستایی

موزه ی میراث روستایی در رشت

موزه های روستایی با هدف شناساندن تمدن و فرهنگ روستایی را در محیط طبیعی باز احداث می گردند. این موزه، نمونه‌ای کوچک اما واقعی، از نحوه‌ زندگی و فرهنگ سنتی روستاهای گیلان است. این موزه در کیلومتر 18 جاده رشت تهران در پارک جنگلی سراوان قرار دارد. در این موزه علاوه بر معماری روستایی مناطق مختلف استان، سایر  ابزارهای مربوط به زندگی و کار، خوراک، پوشاک و … هم به تصویر کشیده شده است. بازدید از این موزه بلیط هواپیما تهران به رشت قبل از برگشت و خرید بلیط هواپیما رشت به تهران نیز می تواند بسیار جالب باشد.

موزه ی جانور شناسی

موزه ی جانور شناسی در رشت

این موزه نیز در مسیر جاده ی رشت تهران و در ساختمان دانشکده کشاورزی گیلان برپا شده است. در این موزه انواع خزندگان، پرندگان، پستانداران، حشرات، نمونه های آزمایشگاهی موجودات جهش یافته ی ژنتیکی و …نگهداری می شود. توجه داشته باشید بازدید از این موزه فقط در دوشنبه ها و با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *