Warning: filemtime(): stat failed for /home/anitic/domains/aniticket24.ir/public_html/wp-content/plugins/citynet/public/css/panel-style.css in /home/anitic/domains/aniticket24.ir/public_html/wp-content/plugins/citynet/citynet.php on line 1740
کاخ موزه ✔️ گردشگری در ایران ✔️ آنی تیکت 24

کاخ موزه

کاخ-موزه گرگان

کاخ موزه گرگان یکی از مراکز فرهنگی این شهر  است؛ که تاریخ و فرهنگ این منطقه باستانی را روایت می کند. این کاخ موزه در محدود پارک شهر(کتابخانه قبلی) واقع در مرکز شهر می باشد. کاخ موزه به عنوان یکی از 12 کاخ خانواده پهلوی در ایران و سکونت این خانواده در شمال ایران مورد استفاده قرار می گرفت. با ما همراه شوید تا با این مکان تاریخی بیشتر آشنا شویم.

درباره کاخ موزه

درباره-کاخ-موزه گرگان

کاخ موزه در همسایگی مجموعه ساختمان های اداری مانند شهرداری، دفتر ثبت احوال، مدرسه ایرانشهر و اداره پست قرار دارد. این کاخ در سال 1336 شمسی توسط مهدی میردانش یکی از کارشناسان اصلی باستان شناسی آن زمان مورد ارزیابی قرار گرفت. و سرانجام با نظارت مرکز مطالعات و هماهنگی شورای عالی فرهنگ و هنر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تاریخچه کاخ موزه

تاریخچه-کاخ-موزه گرگان

در سال 1317 شمسی به دستور رضا شاه پهلوی کاخ موزه در 250 متر مربع به عنوان یک ساختمان دو طبقه با سقف شیروانی ساخته شد؛ که ویژگی های معماری پهلوی را نشان می دهد. این سبک معماری از معماری اروپایی بسیار الهام گرفته است.

این بنا در دوره پهلوی اول و بر روی بنایی متعلق به دوره صفوی احداث شد. و مشابه کاخ “میان پشته” در بندر انزلی ساخته شده است. پس از انجام برخی عملیات مرمت در سال 1388 هجری شمسی افتتاح گردید. گردشگران و علاقه مندان به آثار باستانی هر ساله با اطلاع از قیمت بلیط ارزان پرواز گرگان به این شهر آمده تا از جاذبه های بی نظیر آن دیدن کنند.

ساختار کاخ موزه

ساختار-کاخ-موزه گرگان

این نخستین موزه در شمال و چهارمین موزه خاص باستان شناسی در ایران است. کاخ موزه شامل یک طبقه همکف و قسمتهای فوقانی است. بخش های اصلی قرار داده شده در طبقه همکف، اختصاص به معرفی مشاهیر در سی جایگاه شخصیت های معروف استان مانند دانشمندان استان گلستان از قرن 3 هجری تا دوره پهلوی. علاوه بر این 100 مورد متعلق به دوره پهلوی و اقامت خانواده پهلوی در اینجا در معرض نمایش است.

این موزه همچنین فضایی را برای نمایشگاه های موقت با موضوعات مختلف تاریخی و هنری در بر گرفته است. در حیاط موزه چندین سنگ قبر وجود دارد؛ که مربوط به زمان بین سده های 8 تا 14 هجری قمری است. برخی از جنبه های باستان شناسی جدید منطقه باستانی گرگان متعلق به 5000 سال پیش تا دوره قاجار در سالن باستان شناسی به نمایش درآمده است. در کل این موزه شامل 152 مورد تاریخی و فرهنگی است.

رستوران های نزدیک کاخ موزه

رستوران-های-نزدیک-کاخ-موزه گرگان

پس از بازدید از این مکان تاریخی می توانید برای صرف غذا به رستوران های نزدیک کاخ موزه بروید. از جمله رستوران های نزدیک به این مکان می توان به رستوران ملل، کیترینگ حسینی، کافه رستوران فیوره، رستوران بازار و فست فود کاپری اشاره نمود.

هتل های نزدیک کاخ موزه

هتل-های-نزدیک-کاخ-موزه گرگان

از جمله هتل های نزدیک به کاخ موزه می توان به هتل شهاب ناهارخوران، هتل آذین، هتل جهانگردی و هتل زیارت اشاره کرد. با ورود به سایت های معتبر رزرو هتل و سایتهای فروش بلیط هواپیما هم نسبت به اقامت و هم نسبت به خرید بلیط هواپیما مشهد به گرگان و برای برگشت بلیط هواپیما گرگان به مشهد خود اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *