منار جنبان بنایی شگفت انگیز در ایران

منار-جنبان

منار جنبان یا مناره های لرزان ، دارای دو بخش ستونی شکل هستند که اگر یکی از مناره ها را تکان دهید ، دیگری نیز تکان می خورد . احتمالا قبلا هیچ ساختاری همانند آن را ندیده اید . مناره های دیگری در ایران همچون منار جبان وجود دارند ؛ اما مشهورترین آن منار جنبان اصفهان است .

درباره منار جنبان

درباره-منار-جنبان اصفهان

این مکان یک زیارتگاه متعلق به عارفی به نام عمو عبدالله کارلادانی است . منار جنبان در سال 1316 میلادی و در زمان سلطنت الجایتو از سلسله ایلخانیان ساخته شد . در آن زمان ، این بنا بهترین نمونه از هنر های معماری بود .

معماری منار جنبان

معماری-منار-جنبان اصفهان

هر مناره 7.5 متر ارتفاع دارد و توسط یک پله مار پیچ به سقف متصل می شود . این بنا به سبک مغولی ساخته شده و فقط یک ایوان دارد ( یک سالن با فضای مستطیل شکل ، معمولا طاقی شکل ، از سه طرف یوار که انتهای آن کاملا باز است ) . دو مناره تا پایان دوره صفویه به بنا اضافه نشده بود .

جالب ترین واقعیت در مورد این مناره ها ، لرزیدن همزمان آنها نیست ؛ بلکه رمز و راز پشت این لرزش هاست . تا کنون هیچ کس دقیقا نمی داند که این مناره به چه دلیلی اینطور تکان می خورند ؛ اما نزدیک ترین حدس این است که این حرکات به دلیل اثر دوپلر می باشد .

از آنجایی که مناره ها از هر نظر مشابه یک دیگرند ، حرکات یکی باعث تاثیر یکسان بر دیگری هم خواهد شد .  همچنین از لحاظ تزیین ، منار جنبان کاشی های آبی و فیروزه ای زیبا با اشکال چهار ستاره وچند جانبه دارد . با اطلاع از ارزانترین قیمت بلیط پرواز اصفهان ، از طریق سایت آنی تیکت 24 می توانید به آسانی برای گرفتن بلیط هواپیما خود اقدام نمایید.

موقعیت منار جنبان

موقعیت-منار-جنان اصفهان

منار جنبان در ضلغ غربی اصفهان ، تقریبا در حاشیه شهر و در بلوار آتشگاه واقع شده است . نزدیکترین جاذبه های  گردشگری به منار جنبان پارک جنگلی ناژوان ، باغ پرندگان ، آتشکده ، آکواریوم و کلیسای جامع وانک می باشند .

رستوران های نزدیک منار جنبان

رستوران-های-نزدیک-منار-جنبان اصفهان

پس از بازدید از منار جنبان ، این بنای زیبای گردشگری می توانید برای صرف یک وعده غذایی خوشمزه به رستورانهای نزدیک آنجا بروید ؛ که از آن جمله می توان به رستوران شب نشین و رستوران قیطران اشاره کرد .

هتل های نزدیک منار جنبان

هتل-های-نزدیک-منار-جنبان اصفهان

شما کمی از مرکز شهر فاصله دارید . نزدیکترین انتخاب برای اقامت در هتل برای شما  ، هتل چهل پنجره ، هتل جلفا و هتل آسمان است . گردشگران و مسافران علاقه مند به دیدن از جاذبه های شهر اصفهان می توانند پس اطلاع از نرخ بلیط هواپیما لحظه آخری ارومیه به اصفهان و بلیط هواپیما اصفهان به ارومیه، خود را تهیه کرده و برای اقامت خود نیز اقدام کنند . و سفری بی همتا به این شهر داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *