Warning: filemtime(): stat failed for /home/anitic/domains/aniticket24.ir/public_html/wp-content/plugins/citynet/public/css/panel-style.css in /home/anitic/domains/aniticket24.ir/public_html/wp-content/plugins/citynet/citynet.php on line 1740
 کاروانسرای خانات ✔️ گردشگری در ایران ✔️ آنی تیکت 24

 کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات نگین کاروانسراها

کاروانسرای خانات یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی شهر تهران است. این کاروانسرا با قدمتی حدود یک قرن، مربوط به دوران قاجار می باشد. ساخت و ساز این بنای 10000 متر مربعی با 54 حجره کوچک در اواخر حکومت ناصرالدین شاه قاجار انجام شده است. خان به معنی حجره می باشد و این بنا نیز به دلیل داشتن حجره های زیادش به خانات شهرت یافته بود. این کاروانسرا به نوبه ی خود بزرگترین کاروانسرای شهری محسوب می شود. کاروانسرای خانات در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پیشنهاد می شود پس از خرید بلیط سیستمی هواپیما تهران از این کاروانسرای زیبا دیدن فرمایید.

این کاروانسرا متاسفانه در سال 1357 دچار حریق شد و مدتها بلا استفاده مانده بود. پس از پیگیری شهرداری در اسفند 1388 برای برگزاری جشن نوروز مرمت و مجددا بازگشایی شد. برای دو سال متمادی سال های 89 و 90 جشن باستانی نوروری در این کاروانسرا برگزار شده است.

معماری کاروانسرای خانات

معماری کاروانسرای خانات را بشناسید

کاروانسرای خانات دارای نقشه ی مستطیلی می باشد؛ که در هر ضلعش حدود 13 حجره ساخته شده است. این کاروانسرا دارای دو ایوان مجزا می باشد. یکی از این ایوان ها در سمت غرب بنا و دیگری در سمت شرقش واقع شده است. ورودی اصلی بنا در قسمت شرقی کاروانسرا می باشد، که توسط یک دالان به بازار امین السلطان نیز متصل شده است.

برای ساخت این بنا بیشتر آجر و سنگ استفاده شده است. و هم چنین برای زیبا سازی آن از هنر آجر کاری و گره سازی استفده شده است. درب اصلی کاروانسرا که بسیار مورد توجه بازدیدکنندگان قرار می گیرد از چوب روسی می باشد و اطراف آن با فرمایشاتی از امام علی علیه السلام در مورد هنر تجارت مزین شده است.

موقعیت مکانی کاروانسرای خانات

موقعیت مکانی کاروانسرای خانات تهران

این کاروانسرا که جز کاروانسراهای درون شهری دسته بندی می شود در چهارراه مولوی، خیابان صاحب جمع، میدان امین السلطنه، قرار دارد. کلیسای تادئوس و بارتوقیمئوس مقدس (کهن ترین کلیسای شهر تهران)، اولین آرامستان مشاهیر مسیحی (چارلز الیسون وزیر مختار انگلستان، شاهزاده آلکساندر گرجی و … ) امامزاده سید اسماعیل، بقعه سرقبرآقا (مرتفع ترین برج آرامگاه تهران)، خانه موزه چمران و … از جاذبه های گردشگری نزدیک به این کاروانسرای تاریخی می باشد. بهترین و راحترین راه برای رفتن به این مکان استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می باشد. اگر قصد استفاده از مترو را دارید کافی است به ایستگاه مولوی بروید و از آنجا تا کاروانسرای خانات را پیاده طی کنید.

رستوران های نزدیک به کاروانسرای خانات

رستوران های نزدیک به کاروانسرای خانات تهران

کاروانسرای خانات دارای یک رستوران سنتی می باشد که می توانید نهار خود را در آن جا صرف کنید. رستوران هانی، رستوران قدح، رستوران نون و نمک فخر الملوک، رستوران حاج محمود، رستوران مسلم از جمله رستوران های نزدیک به این کاروانسرا می باشد؛ که می توانید پس از خرید بلیط هواپیما ساری تهران و بلیط هواپیما تهران به ساری نهار خود را صرف کنید.

هتل های نزدیک به کاروانسرای خانات

هتل های نزدیک به کاروانسرای خانات تهران

این کاوانسرای تاریخی و زیبا در منطقه 12 تهران واقع شده است. هتل سهند، هتل پرستو، هتل نیکان، هتل فارس، هتل سعید، هتل حافظ، از جمله هتل های نزدیک به این جاذبه ی گردشگری تاریخی و جذاب می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *