برج مایدن

برج-مایدن استانبول

برج مایدن یا برج دختر، که از دوره بیزانس قرون وسطایی به برج لئاندر( برج لئاندروس) نیز معروف است. برجی است؛ بر روی یک جزیره کوچک در ورودی  جنوبی تنگه بسفر 200 متر بالاتر از ساحل اسکودار استانبول، ترکیه قرار دارد. و از جمله مکان های دیدنی و جذاب این شهر محسوب می شود. در ادامه به معرفی بشتر آن می پردازیم.

تاریخچه برج مایدن

تاریخچه-برج-مایدن استانبول

پس از پیروزی نیروی دریایی در سیزیکوس، ژنرال آتنی باستان، آلسیبیادس یک ایستگاه سفارشی برای  کنترل کشتی هایی که از دریای سیاه می آمدند؛ بر روی صخره ای کوچک مقابل Chrysopolis  (اسکودار امروزی) احداث کرد. در سال 1110 امپراطور بیزانس الکسیوس کمنوس یک برج چوبی ساخت که توسط یک دیوار سنگی محافظت شده است. از برج یک زنجیر آهنی به یک برج دیگر کشیده شده در ساحل اروپا، در محله منگنا در قسطنطنیه کشیده شده بود. این جزیره سپس از طریق یک دیوار دفاعی، که بقایای زیر آب آن هنوز قابل مشاهده است؛ به ساحل آسیا وصل شد.  این ساختار به عنوان برج مراقبت توسط ترکان عثمانی در زمان سلطنت سلطان محمد فاتح مورد استفاد قرار گرفت.

این برج که اغلب با اشاره به افسانه هیرو و لئاندر، برج لئاندر نیز نامیده می شود؛ در جریان زلزله سال 1509 تخریب شد. و در سال 1721 سوزانده شد. از آن زمان به عنوان فانوس دریایی مورد استفاده قرار گرفت. و دیوارهای اطراف آن در سال 1731 و 1734 تعمیر شد. تا اینکه در سال 1763 با استفاده از سنگ ساخته شد.

از سال 1829 این برج به عنوان ایستگاه قرنطینه مورد استفاده قرار گرفت. و در سال 1832 توسط سلطان محمود دوم مرمت شد. آخرین مرمت در سال 1998 برای فیلم جیمز باند ” دنیا کافی نیست”  آغاز شد؛ و به عنوان احتیاط پس از زلزله 17 آگوست 1999، تکیه گاه های فولادی در اطراف برج باستان اضافه شد. فضای داخلی برج به کافه و رستوران تبدیل شده است؛ با مناظر پایتخت روم، بیزانس و عثمانی سابق. قایق های خصوصی چند بار در روز به برج سفر می کنند. گردشگران و مسافران فراوانی هر ساله با تهیه بلیط ارزان هواپیما استانبول به این شهر تاریخی سفر کرده؛ و از آثار باستانی بی نظیر آنجا دیدن می کنند.

افسانه ها در مورد برج مایدن

افسانه-ها-در-مورد-برج-مایدن استانبول

افسانه های زیادی در مورد ساخت برج و موقعیت آن وجود دارد؛ طبق یک افسانه، امپراطوری دختری بسیار محبوب داشت؛ روزی به گفته یکی از پیشگویان که دختر در هجدهمین سالگرد تولدش توسط مار سمی کشته خواهد شد؛ شاهنشاه در تلاش برای خنثی کردن مرگ زودهنگام دخترش با دور نگهداشتن وی از هر گونه مار، برج را برای محافظت از دخترش تا هجدمین سالگرد تولد در وسط بسفر ساخت. شاهزاده خانم را در برج قرار دادند؛ تا جایی که فقط پدرش اغلب به دیدار او می رفت.

برج مایدن در زمان حال

برج-مایدن-در-زمان-حال استانبول

امروزه یک رستوران در طبقه اول و یک کافه در بالای برج وجود دارد. این برج در پشت اسکناس های 10 لیری ترکیه در سالهای 1966-1981 به تصویر کشیده شده است. شما نیز اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید؛ به آژانس های مسافرتی در سطح شهر خود مراجعه کرده؛ و پس از بررسی بلیط سیستمی هواپیما و یا بلیط چارتری هواپیما در این مسیر، نسبت به خریداری بلیط هواپیما مد نظرتان اقدام نمائید؛ و سفری خاطره انگیز برای خود و همراهانتان به ارمغان بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *